Obec Palárikovo
ObecPalárikovo
rozšírené vyhľadávanie

Voličský (hlasovací) preukaz

Oprávnený volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v deň konania voľby nebude môcť hlasovať v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname oprávnených voličov je zapísaný, môže požiadať obec v mieste svojho trvalého pobytu o vydanie voličského preukazu. Voličský preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu oprávnených voličov v ktoromkoľvek volebnom okrsku.
Voličské preukazy sa vydávajú vo voľbách na prezidenta, do parlamentných volieb a do volieb Európskeho parlamentu.

Doklady a dokumenty

• o vydanie voličského preukazu môžete požiadať:
    • - osobne
    • - prostredníctvom ním splnomocnenej osoby (splnomocnenie nemusí byť úradne overené)
    • - splnomocnená osoba prevzatie voličského preukazu potvrdí svojim podpisom
    • - písomne
    • - elektronicky (e-mailom)

• predložiť platný občiansky preukaz a v prípade, že si občan nemôže osobne vyzdvihnúť voličský preukaz vyplnenú žiadosť na vydanie voličského/hlasovacieho preukazu na voľby a splnomocnenie

Upozornenie

• voličský preukaz môže byť vystavený občanovi, ktorý sa v čase konania volieb nebude nachádzať v mieste trvalého pobytu. Tak sa môže zúčastniť volieb kdekoľvek na území Slovenskej republiky

• obdobný postup je pri vybavovaní hlasovacieho preukazu pri konaní referenda

Súvisiace predpisy