Obec Palárikovo
ObecPalárikovo

Samostatne hospodáriaci roľník (SHR)

Samostatne hospodáriaci roľník (SHR) - čo by ste mali o SHR vedieť

SHR je podnikateľom, ktorého činnosť spočíva vo vykonávaní poľnohospodárskej výroby vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách. SHR nemusí podnikať výlučne len na vlastnej pôde, ale aj na pôde prenajatej (na základe nájomnej zmluvy). Na výkon tejto činnosti nie sú potrebné žiadne kvalifikačné predpoklady.

Podnikanie v postavení súkromne hospodáriaceho roľníka sa neriadi živnostenským zákonom. Činnosť SHR teda nie je živnosťou, preto nie je potrebné ju ohlasovať ani registrovať na živnostenskom úrade.

Ohlasuje sa výlučne na obecnom alebo mestskom úrade . Na základe tohto ohlásenia príslušný úrad zapíše osobu do evidencie samostatne hospodáriacich roľníkov.

O zápise do evidencie vydá príslušný úrad samostatne hospodáriacemu roľníkovi do 30 dní osvedčenie.

Súčasne mestský alebo obecný úrad upovedomí príslušného správcu dane, príslušnú poisťovňu, príslušný orgán štátnej štatistiky a príslušný orgán vykonávajúci sociálne zabezpečenie, na základe čoho  pridelí príslušný orgán štátnej štatistiky samostatne hospodáriacemu roľníkovi identifikačné číslo, ktoré úrad zapíše do evidencie SHR.

Pridelenie identifikačného čísla sa netýka SHR, ktorý už podniká v inej oblasti a má už pridelené IČO na vykonávanú inú podnikateľskú činnosť.

Po obdržaní osvedčenia môže SHR začať vykonávať svoju činnosť.

Príjmy SHR podliehajú dani a  platí odvody do zdravotnej poisťovne. Sociálne poistenie musí uhrádzať, keď jeho príjem z podnikania presiahne zákonom stanovenú výšku.

Podnikať v postavení samostatne hospodáriaceho roľníka je možné aj popri zamestnaní alebo popri živnosti. SHR môže mať zamestnancov.

Za účelom ohlásenia je potrebné na obecný úrad doniesť:

• občiansky preukaz,
  • vyplnenú žiadosť o zápis do evidencie SHR (tlačivo žiadosti poskytuje každý príslušný úrad na svojej webovej stránke),
  • doklad o prenajatí pozemku, na ktorých bude vykonávať svoju činnosť (nájomná zmluva) – v prípade prenájmu
  • doklad o osobitnom povolení alebo oprávnení, ak sa k určitému druhu činnosti vyžaduje (napr. ak ide o podnikanie na poľnohospodárskej pôde je potrebný aj doklad o hydromelioralizačných zariadeniach v pôde, t. j. či sa v pôde nachádzajú alebo nenachádzajú zavlažovacie systémy)

Správny poplatok za vydanie osvedčenia o zápise do evidencie: v hotovosti priamo v pokladni úradu

• za vydanie osvedčenia o zápise do evidencie – 6,50 eur
  • za zmenu priezviska alebo trvalého pobytu v osvedčení o zápise – 1,50 eur

Zmenu skutočností vedených v evidencii musí samostatne hospodáriaci roľník ohlásiť príslušnému úradu do 15 dní.

Žiadosť o zápis do evidencie SHR (52.94 kB)

Vybavuje:
Erika Galbavá, tel. č.: 035/6911314, mail: galbava@obecpalarikovo.sk

Zodpovedá: Správce Webu

Samospráva

PROJEKTY - EÚ FONDY

EÚ

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Zvoz odpadu

Cestovné poriadky